Napjainkban a Csehov puskája nagy érdeklődés és vita tárgyává vált különböző területeken. Mind a társadalomban, mind a tudományos területen a Csehov puskája vegyes érzelmek és vélemények sorozatát váltotta ki, amelyek végtelen vitákat és elmélkedéseket váltottak ki. Éppen ezért fontos időt és teret szánnunk a Csehov puskája életünkre gyakorolt hatásának és következményeinek mélyreható feltárására és elemzésére. Ebben a cikkben elmélyülünk a Csehov puskája különböző aspektusaiban, megvizsgálva annak eredetét, fejlődését, következményeit és lehetséges megoldásait. Hasonlóképpen, foglalkozni fogunk a Csehov puskája körüli különböző nézőpontokkal és álláspontokkal annak érdekében, hogy megértsük ezt az összetett és jelentős témát.
A Csehov puskája (oroszul: Чеховское ружьё) egy narratív elv, amely kimondja, hogy a történetben minden elemnek szükségesnek kell lennie, és a nem releváns elemeket el kell távolítani. Például, ha egy író fegyvert vezet be egy történetben, annak legyen oka, például, hogy valamivel később a cselekményben el fog sülni. Végül minden elemnek be kell lépnie a történet egy bizonyos pontján. Néhány szerző, például Hemingway, nem ért egyet ezzel az elvvel.
Az elvet Anton Csehov többször is lejegyzi, némi eltéréssel; tanács volt fiatal drámaíróknak.[1][2][3][4]
Ernest Hemingway A novella művészete című esszéjében[5] kigúnyolta ezt az elvet, és példát ad két szereplőre, akiket bemutatnak, majd soha többé nem említenek meg Ötven rongy című novellájában. Hemingway nagyra értékelte a lényegtelen részleteket, de elismerte, hogy az olvasók elkerülhetetlenül szimbolikát és jelentőséget keresnek bennük.[6] Andrea Phillips író megjegyezte, hogy ha minden részlethez egyetlen szerepet rendelnek, akkor a történet kiszámíthatóvá és "színtelenné" válik.[7]
Donald Rayfield 1999-ben megjegyezte, hogy Csehov Cseresznyéskert című darabjában Csehov saját tanácsával ellentétben két töltött lőfegyver van, de egyikkel sem lőnek. Az el nem sütött puskák a darab egyik fontos eleméhez, a hiányos vagy hiányzó cselekvéshez kapcsolódnak.[8][9]
Ernest J. Simmons (1903–1972) azt írja, hogy Csehov többször is megismételte ugyanezt az elvet, ami a több variációra is magyarázat.
Számos James Bond-filmben a kém a küldetés kezdetén új szerkentyűket – például rejtett, csuklóval működtethető dart puskát[14] – kap, és jellemzően mindegyik eszköz létfontosságú szerepet tölt be a történetben.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Chekhov's gun című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.