A mai világban a Baráqjéel olyan kérdés, amely nagy jelentőséggel bír a társadalomban. Akár az emberek mindennapi életére gyakorolt hatása, akár a különböző területek fejlődésében betöltött fontossága, akár a kultúrára és a szórakoztatásra gyakorolt hatása miatt, a Baráqjéel széles közönség érdeklődésére vált. Ebben a cikkben a Baráqjéel-hez kapcsolódó különböző szempontokat vizsgáljuk meg, az eredetétől és fejlődésétől a mai hatásig. Ezen kívül elemezzük, hogy a Baráqjéel hogyan hagyott nyomot különböző területeken, és hogyan vált mélyrehatóan megvizsgálandó jelenséggé.
Baráqjéel, Barâqîjâl, Baraqel (arámiul: ברקאל, görögül: Βαρακιήλ) a 200 bukott angyal 20 vezérének kilencedike volt. A név jelentése „Isten villáma”[1] ami illik hozzá, mivel Baráqjéel az asztrológiát tanította az emberiségnek Járed idején. Néhány tudós, mint például Benjamin Creme és Helena Blavatsky úgy véli, hogy ő a teozófia Sanat Kumarája; mások szerint Sanat Kumara egy különböző lény.
Schniedewind és Zuckerman rekonstrukciója szerint Baráqjéel, Hazael apjának neve volt, aki egy Kr.e. 9. századi iratban van megemlítve, a Tel Danban. A bibliai Barak a Bírák 4-ből, ennek a névnek egy rövidített verziója.[2]