Aszúsodás

A mai világban a Aszúsodás nagyon fontos témává vált és sok embert érdekel. Legyen szó koncepcióról, kiemelkedő személyiségről, történelmi eseményről vagy aktuális témáról, a Aszúsodás-nek sikerült felhívnia magára a figyelmet és vitát kelteni a társadalom számos területén. Hatása különböző területeken volt jelen, a politikától és a gazdaságtól kezdve a kultúráig és a szórakoztatásig. Mivel a Aszúsodás továbbra is előkelő helyet foglal el a globális napirenden, kulcsfontosságú, hogy mélyebbre vessünk kontextusában, következményeiben és relevanciájában a mai világban. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Aszúsodás jelenségét és annak különféle következményeit, átfogó és objektív képet adva erről a ma nagyon fontos témáról.

Aszúsodó rajnai rizling

Az aszúsodás a szőlőnek még a tőkén történő nemesrothadása, amit a Botrytis cinerea nevű mikroszkopikus gomba okoz. Az aszúsodás kifejezést a Tokaji borvidéken termesztett szőlő nemesrothadásának megnevezésére használják.

Az aszúsodáshoz három alapvető feltételnek kell teljesülnie:

  • a gombafertőzést előidéző nedves időjárás (eső, köd) a szőlőt teljes érésben érje,
  • a bogyók sérülésmentesek legyenek,
  • ezt követően hosszú, száraz időszakra van szükség.

Az esőzések idején felszaporodott Botrytis cinerea gomba az ép és érett szőlőbogyók felületén található mikrosérüléseken és elhalt gázcserenyílásokon keresztül behatol a bogyókba, ami ezután a száraz napoknak köszönhetően a szőlőbogyók aszúsodását, töppedését eredményezi. Ekkor a szőlőbogyó vizet veszít, sav- és cukortartalma nő, abszolút glükóztartalma viszont csökken (a glükóz egy része átalakul glicerinné és glükonsavvá).

Források

  • Eperjesi Imre–Kállay Miklós–Magyar Ildikó: Borászat, Mezőgazda Kft., 1998
  • Pascal Ribéreau-Gayon–Denis Dubourdieu–Bernard Donèche–Aline Lonvaud: The Handbook of Enology, in: The Microbiology of Wine and Vinifications, second ed. vol. 1, Wiley, Chichester, 2006

Kapcsolódó szócikkek