Alemtuzumab

Ebben a cikkben a Alemtuzumab lenyűgöző világát fogjuk felfedezni, amely téma minden korosztálytól és hátterű egyén figyelmét felkeltette. A modern társadalomra gyakorolt ​​hatásától a történelmi relevanciájáig a Alemtuzumab érdeklődés és vita tárgya számos területen. Ezen a kimerítő elemzésen keresztül áttekintjük azt a sok szempontot, amelyek a Alemtuzumab-et a jelenlegi kontextusban rendkívül fontos témává teszik. Foglalkozni fogunk eredetével, fejlődésével és lehetséges jövőbeli fejlesztéseivel annak érdekében, hogy átfogó és gazdagító képet adjunk a Alemtuzumab-ről. Csatlakozzon hozzánk ezen az utazáson egy olyan témán keresztül, amely mindig meglep és magával ragad!

Az alemtuzumab, amelyet többek között Campath és Lemtrada márkanév alatt árulnak, krónikus limfoid leukémia (CLL) és szklerózis multiplex (SM) kezelésére használt gyógyszerhatóanyag.[1] CLL-ben első és második vonalbeli kezelésként is alkalmazzák.[1] SM-ben általában csak akkor ajánlott, ha más kezelések nem működtek.[1] Intravénásan adják be.[1]

Az alemtuzumab egy monoklonális antitest, amely a CD52 fehérjéhez kötődik, amely jelen van az érett limfociták felszínén, de nincs jelen azokban az őssejtekben, amelyekből ezek a limfociták származnak.

Az alemtuzumabot 2001-ben engedélyezték orvosi használatra az Egyesült Államokban.[1] Az alemtuzumabot tartalmazó (Mab)Campath-ot 2012-ben kivonták az Egyesült Államok és Európa piacairól, hogy előkészítsék a szklerózis multiplex kezelésére fejlesztett Lemtrada bevezetését.[2]

Orvosi felhasználások

Krónikus limfatikus leukémia

Az alemtuzumabot a B-sejtes krónikus limfotikus leukémia (B-CLL) kezelésére alkalmazzák olyan embereknél, akiket korábban alkilezőszerekkel kezeltek, és akiknél a fludarabin-terápia sikertelen volt. Ez egy nem konjugált antitest, amelyről úgy gondolják, hogy az antitest-függő sejtközvetített citotoxicitás (ADCC) aktiválásával működik.[3]

Szklerózis multiplex

A szklerózis multiplex relapszáló-remittáló (azaz a tünetek időszakos fellángolásával járó) formájára használják.[1] A tanulmányok 2017-es Cochrane metaanalízisében az alemtuzumabot és a béta 1a interferont hasonlították össze, és megállapították, hogy az alemtuzumab éves ciklusai valószínűleg csökkentik a visszaesők és az új T2-elváltozások arányát. A mellékhatásokat mindkét kezelés esetében hasonlóan komolynak találták.[4] Mindazonáltal az eddigi vizsgálatok nem elégségségek határozott következtetések levonására, új kutatásokra lesz szükség.[4] Általában csak azoknak ajánlják az alemtuzumabot, akik már legalább két másik SM-gyógyszerre nem reagáltak elegendő mértékben.[1]

Jegyzetek

  1. a b c d e f g Alemtuzumab Monograph for Professionals (angol nyelven). Drugs.com. American Society of Health-System Pharmacists. (Hozzáférés: 2019. július 15.)
  2. McKee, Selina. „Sanofi withdraws Campath in US and EU”, Pharma Times Online, Pharma Times, 2012. augusztus 21.. (Hozzáférés: 2021. szeptember 5.) 
  3. About Campath. Genzyme. .
  4. a b Zhang (2017. november 27.). „Alemtuzumab versus interferon beta 1a for relapsing-remitting multiple sclerosis”. The Cochrane Database of Systematic Reviews 11, CD010968. o. DOI:10.1002/14651858.CD010968.pub2. ISSN 1469-493X. PMID 29178444. 

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben az Alemtuzumab című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.