Mai cikkünkben a Album Top 40 slágerlista témájában fogunk elmélyülni, feltárva annak különböző oldalait és a mai társadalomban betöltött relevanciáját. A Album Top 40 slágerlista olyan téma, amely minden korosztály és hátterű ember figyelmét felkeltette, és jelentősége az elmúlt években egyre nő. Reméljük, hogy ezzel a cikkel átfogó és részletes áttekintést nyújtunk a Album Top 40 slágerlista-ről, lehetőséget adva olvasóinknak, hogy mélyebb ismereteket szerezzenek erről a témáról és életünkre gyakorolt hatásáról. Az eredetétől a különféle területekre gyakorolt hatásáig elmerülünk egy kimerítő elemzésben, amely lehetővé teszi olvasóink számára, hogy jobban megértsék a Album Top 40 slágerlista-et és a mai társadalomra gyakorolt hatásait.
Az Album Top 40 (korábbi nevén Top 40 album-, DVD- és válogatáslemez-lista) a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége által heti szinten közzétett slágerlista, mely a magyarországi kiskereskedelmi forgalomban értékesített albumok eladásait tükrözi a zenei streaming szolgáltatók hallgatási adataival ötvözve.
1990 októberében a Universitas Diákszövetkezet (Közgáz) munkatársai kezdték összegyűjteni a legkelendőbb albumok listáját (kéthetente 26 budapesti és 24 vidéki bolt adatai alapján), 1994 júniusában a Szonda Ipsos vette át a lekérdezést (40 budapesti és 80 vidéki üzlet). 2002 szeptembere óta a Top 40-es album sikerlistát a Szonda Ipsos és a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége közösen állítja össze a jelentősebb lemezboltok, áruházak heti eladási adatai alapján (összesen kb. 120 kereskedelmi egység). 2000 májusától 2017 decemberéig a válogatás- és mixlemezek külön szerepeltek a Top 120-as lista kivonatának segítségével.
2002 szeptembere óta a Top 40-es albumlista a jelentősebb lemezboltok, áruházak pontos, darabszám szerinti, elektronikus úton lekérdezett heti eladási adatai alapján készül. Ehhez társulnak továbbá a koncerthelyszíni és egyéb direkt (zenekari webshop, dedikálás, stb.) értékesítések is. A 2012-es év 27. hetétől a DVD Top 20 lista megszűnésével a CD-k és a digitális albumletöltések mellett a zenei DVD-k is ezen a listán szerepelnek. Ebben az időben Top 40 album-, DVD- és válogatáslemez-lista néven működtették. 2013 óta az online zeneáruházak albumeladásait is tartalmazza a lista.
2023 júliusa óta a a zenei streaming szolgáltatók (Spotify, Apple Music, Deezer) hallgatási adatait is magába foglalja egy speciális streamkonverziós módszertan és számítási metódus alkalmazásával. A listába kizárólag a Magyarországon hivatalosan elérhető szolgáltatások adatai számítanak bele. A Telex információi szerint a Youtube anyacégével még zajlanak a tárgyalások, így a Youtube-adatok egyelőre még nem jelennek meg az összesítésben.[1] Ezzel egyidőben hozták létre az Album Top 40 „fizikai hanghordozók” című változatát, mely az eredeti szemlélet szerint továbbra is kizárólag a fizikai (CD, vinyl, DVD, kazetta) értékesítések alapján áll össze.[2]
Előadók a legtöbb első helyezést elért albummal (magyar)
|
Előadók a legtöbb első helyezést elért albummal (külföldi)
|