Napjainkban a A Szovjetunió az olimpiai játékokon olyan téma, amely nagy érdeklődést és vitát vált ki a mai társadalomban. Relevanciája és hatása különböző területeken látható, a politikától kezdve az emberek mindennapi életéig. Kulcsfontosságú pont lett a nyilvános napirenden, ösztönözve a vitákat és a megoldásokat kereső akciókat. A A Szovjetunió az olimpiai játékokon felkeltette a szakértők és a polgárok figyelmét, kutatásokat, demonstrációkat és jelentős változásokat motivált az emberek felfogásában és cselekvésében. Ebben a cikkben részletesen és tárgyilagosan tárjuk fel a A Szovjetunió az olimpiai játékokon-hez kapcsolódó különböző perspektívákat és szempontokat, hogy átfogó és gazdagító képet nyújtsunk annak fontosságáról társadalmunkban.
A Szovjetunió a Helsinkiben rendezett 1952-es nyári olimpiai játékokon vett részt először, és az ország széthullásáig, 1991-ig az összes olimpián jelen volt, kivéve az 1984-es nyári játékokat, melyet bojkottált. Az összesen 18 olimpián részt vevő állam az összesített olimpiai éremtáblázat második helyét foglalja el, sportolói 1204 érmet szereztek.
A Szovjetunió fővárosa, Moszkva adott otthont az 1980-as nyári játékoknak.
Az 1991 végén létrejövő Független Államok Közössége az 1992-es téli és nyári olimpiai játékokra még közös csapatot küldött Egyesített Csapat néven, de az ezt követő olimpiákon már valamennyi volt szovjet tagköztársaság (szám szerint 15) külön csapattal vett részt.