A Magyar Tudományos Akadémia tagjainak listája (A–F)

Ebben a cikkben a A Magyar Tudományos Akadémia tagjainak listája (A–F) lenyűgöző történetét tárjuk fel. Ez a téma az akadémikusok, a tudósok és a rajongók figyelmét egyaránt felkeltette. Az évek során a A Magyar Tudományos Akadémia tagjainak listája (A–F) döntő szerepet játszott a társadalomban, jelentős változásokat befolyásolva életvitelünkben és a minket körülvevő világ megértésében. Szerény kezdeteitől a jelenlegi hatásáig A Magyar Tudományos Akadémia tagjainak listája (A–F) kitörölhetetlen nyomot hagyott a történelemben, és ebben a cikkben az ő összetett és magával ragadó narratívájába fogunk beleásni. Reméljük, hogy részletes elemzésünkkel és annak számos oldalának elmélyült áttekintésével megvilágítjuk ezt a témát, és átfogó képet nyújtunk olvasóink számára.

A Magyar Tudományos Akadémia tagjainak listája az 1825-ben alakult tudományos társaság történetének tagjait sorolja fel. Az akadémikusok nagy száma szükségessé tette a lista külön szócikkekké tagolását. A 3308 akadémikus betűrendi bontásban érhető el, a lap tetején található navigációs doboz segítségével. Más tagolási szempontot nem érvényesítettünk, azaz a 2002 hazai, 74 országhatárokon túli magyar, 315 emigráns magyar és 917 külföldi tag; a 2629 egykori és 679 jelenlegi tag; stb. egyazon felsorolásban találhatóak meg.

A listában az alapvető életrajzi adatok mellett zárójelben megadtuk a levelező (l.), a rendes (r.), a tiszteleti (t.), a külső (k.) tagság elnyerésének évét, illetve az igazgatósági (ig.) tagság időtartamát, valamint a kizárás, lemondás, tagság megszűnése, tanácskozó (tan.) taggá minősítés, továbbá a tagság visszaállításának évszámát. Az Akadémia jelenlegi tagjait egy nevük elé helyezett csillag (*) jelöli.

A lista 2000 előtti adatainak fő forrása az akadémiai tagok háromkötetes almanachja (A Magyar Tudományos Akadémia tagjai 1825–2002), amelynek információit több esetben ellenőriztük az Akadémia Értesítőben megjelent tagválasztási jegyzőkönyvekben. Az utóbbiak alapján korrigált almanachbeli adatokat felső indexbe tett k betű jelöli.[1]


A, Á  •  B  •  C  •  Cs  •  D  •  E, É  •  F

A, Á

B

C

Cs

D

E, É

F

Jegyzetek

  1. Az ellenőrzött tagválasztási jegyzőkönyvek listája és forrása: 1928: Jelentés az akadémiai választásokról. Akadémiai Értesítő, XXXIX. évf. 1–5. sz. (1928) 117–118. o.
  2. HVG: Újabb külföldi tudós mondott le MTA-tagságáról

Források

  • A Magyar Tudományos Akadémia tagjai 1825–2002 I–III. Főszerk. Glatz Ferenc. Budapest: MTA Társadalomkutató Központ. 2003.
  • Az MTA 2000 utáni tagjai