Átlagos bitráta

A mai világban a Átlagos bitráta továbbra is alapvető és érdekfeszítő téma, amely felkelti az akadémikusok, tudósok, szakemberek és rajongók figyelmét egyaránt. A Átlagos bitráta jelentősége különböző területeken nyilvánul meg, az orvostudománytól a technológiáig, a politikán és a kultúrán keresztül. A történelem során a Átlagos bitráta tanulmányozás és vita tárgya volt, bemutatva jelentőségét és a társadalomra gyakorolt ​​hatását. Ebben a cikkben a Átlagos bitráta-hez kapcsolódó különböző szempontokat vizsgáljuk meg, annak eredetétől és fejlődésétől a jelenlegi hatásáig, azzal a céllal, hogy átfogó képet adjunk erről a lenyűgöző és folyamatosan változó témáról.

Az átlagos bitráta (Average BitRate, ABR) a telekommunikációban és az informatikában a szolgáltatásminőséggel kapcsolatos fogalom. Digitális zene vagy videó esetében az időegység alatt átvitt adatmennyiségre utal, mértékegysége általában kbit/s. Egy változó bitrátájú (VBR) MP3-fájl lehet például átlagosan 145 kbit/s-os, tehát az egész fájlra értelmezett bitrátája 145 000 bps – ettől még lehetnek az adatfolyamban alacsonyabb és magasabb bitrátájú részek. Az audio/videominőségnek a bitráta önmagában nem elégséges mércéje, hiszen egy hatékonyabb tömörítési módszer a kevésbé hatékony módszernél alacsonyabb bitrátával is elérheti ugyanazt a minőséget.

Az átlagos bitráta kifejezés utalhat a változó bitrátájú (VBR) kódolás egy fajtájára is; ennél a kódoló megpróbálja elérni, hogy a kimeneti adatfolyam átlagos bitrátája egy adott értéket érjen el az egész fájlra nézve (vagy megközelítse azt, streamelés vagy egymenetes VBR kódolás esetében). A változó bitrátájú kódolás egyik aleseteként ez a kódolás is lehetővé teszi a forrásanyag komplexebb, dinamikusabb részeinek kódolásakor a több bit, a kevésbé komplex részeknél pedig kevesebb bit használatát.[1] Egy adott cél-bitráta értéket tekintve az állandó minőségű VBR általában jobb minőségű, mint az (egymenetes) ABR, ami megelőzi a CBR-t (konstans bitrátát).[2] Az ABR kódolás azoknak a felhasználóknak ajánlott, akik a VBR kódolás előnyét kiaknázva (keretről keretre optimális bitráta) viszonylag megjósolható fájlméretet szeretnének elérni.[1] A pontos ABR kódoláshoz két- vagy többmenetes kódolásra van szükség, mivel a kódolónak az első menet során nincs információja arról, hogy az audio/video adatfolyam mely részeinek lesz szüksége a legmagasabb bitrátákra a kódoláskor.[3]

További információk

Jegyzetek

  1. a b "Average Bitrate", Knowledgebase, Hydrogenaudio, 2007, <http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=Average_Bitrate>. Hozzáférés ideje: 2009-10-01.
  2. "LAME", Knowledgebase, Hydrogenaudio, 2009, <http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=LAME>. Hozzáférés ideje: 2009-10-04.
  3. "Rate Control — Encoding Mode", H.264/AVC options explained, Avidemux, 2009, <http://www.avidemux.org/admWiki/index.php?title=H264>. Hozzáférés ideje: 2009-09-30

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Average bitrate című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Kapcsolódó szócikkek