Mára a Államtitkár a társadalom különböző területein nagy érdeklődésre számot tartó és fontos témává vált. Hatása és hatóköre egyre nyilvánvalóbbá válik mindennapi életünkben, vitákat, tanulmányokat és kutatásokat generálva, amelyek célja, hogy jobban megértsék hatását. Megjelenése óta a Államtitkár minden korosztálytól és szakmától függetlenül felkeltette az emberek figyelmét, és kulcsfontosságú vitaponttá vált családi összejöveteleken, kávézós beszélgetéseken és még tudományos körökben is. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Államtitkár néhány legfontosabb vonatkozását és annak mai fontosságát, valamint a jövőbeni lehetséges következményeit.
Ez a szócikk vagy szakasz elsősorban magyarországi nézőpontból tárgyalja a témát, és nem nyújt kellő nemzetközi kitekintést. Kérünk, segíts bővíteni a cikket, vagy jelezd észrevételeidet a vitalapján. |
Az államtitkár magas rangú állami vezető. Feladat- és hatásköre országonként és koronként változhat. Magyarországon a miniszternél alacsonyabb rangú. Az Amerikai Egyesült Államokban viszont államtitkárnak (secretary of state) nevezik a nemzetközileg külügyminiszternek nevezett kormányzati posztot.
"Államtitkár: a miniszter első segédje, bizalmas tanácsosa, helyettesítője úgy a politikai vezetés, mint az illető ressortbeli közigazgatás intézése tekintetében. Állása bizalmi természetű, aminek következménye, hogy a miniszter politikájának részese gyanánt tekintetik és annak politikai felelősségét osztja, azzal együtt bukik. Valóságos Á.-a rendszerint minden miniszternek egy van, de törvényes korlátozásba nem ütközik több ily állás rendszeresítése, amennyiben a minisztérium belszervezetet az illető miniszter állapítja meg, ő felsége jóváhagyása mellett. Jelenleg az igazság ügyminiszter mellett működik két valóságos Á. Az Á. elnevezés egyébként nem mindenütt ilyen jelentőségű; így p. a német birodalomban egyes igazgatási ágak főnökei közvetlenül a birodalmi kancellár alá vannak rendelve, Angliában a felelős minisztérium hat tagja, tehát hat miniszter, viseli az Á. nevet, míg al-A.-nak az egyes miniszteri ügyosztályok főnökeit nevezik."[1]
„Államtitkár, az egyes minisztériumokban a miniszter után következő legmagasabb rangú tisztviselő. Egy minisztériumban egy v. két Á. szokott lenni, akik közül egy lehet politikai Á. (1. o.); a nem politikai Á.-t adminisztratív Á.-nak (1. o.) is nevezik. Az Á.-ok a III. fizetési osztályba és a rendes köztisztviselői felelősség alá tartoznak. Az Á. a miniszter első helyettese, azonban csak a miniszter felhatalmazása alapján járhat el helyette és a helyettesítés az ellenjegyzésre és felelősségre nem vonatkozik. Az Á.-nak saját hatásköre nincs. Az államfő a miniszter előterjesztésére nevezi ki. [2]”